Jdi na obsah Jdi na menu
 


 Blíží se čas Vánoc

 

 a jako asi každá z nás, myslím tím nás ženy, muži se málokdy chytnou uklízení, chceme mít čistý domov, kde se bude vše lesknout a třpytit... 

 

Úklid

 

  • Kdy vůbec začít s úklidem, aby nás to psychický netýralo a měli jsme z toho dobrý pocit? To je asi otázka, kterou si pokládá většina z vás.

    Vánoční úklid dělám většinou v listopadu. Nejdřív nakoupím vše potřebné, jako jsou zvláštní prací prostředky na záclony, čističe oken...První na řadu příjdou okna. Sundám zaprášené záclony a závěsy. Peru nejdřív záclony, mám jich víc než závěsů. Dám vše usušit na balkon. Mezitím umyju okna v kuchyni, obýváku, ložnici a pokojíku. Když se záclony a  závěsy usuší, vyžehlím je. Fakt nemám ráda, když mi kape voda z toho po podlaze. Pak je pověsím, to může pomoct partner. A je hotovo. Práce mi zabere většinou půl dne. Pak se ani nehnu a dám si čaj a odpočívám s nohama nahoru. To nejdůležitější je již za mnou.

    Nějaký další den vyperu prostírání a ubrusy, když používáte papírové (od látkových pouhým okem k nerozeznání), neperte je! Kupte nový, když se nehodí od minulých vánoc. Pečlivě vyčistěte příbory a skleničky. Obstarejte si ubrousky, které se budou hodit buď k talířům či ubrusu. Ať to ladí.

Úklid přeci děláme denně, ale to co neděláme každý den je potřeba udělat.

 

  • Podívejte se do svého šatníku, tam je věcí, že jo! A chodíte v tom vůbec ještě? Skříň praská ve švech a my si ty nové hadříky už nemáme kam vecpat, Neříká vám to něco? Udělejte rázný konec  s věcmi, do kterých se už nenavlečete nikdy. Skříň

Když jsem naposled vyklízela svoji šatní skříň, nestačila jsem se divit, kolik jsem toho dala pryč. Nebudu v tom opravdu už nikdy chodit, ani po doma. Obstarejte si pytel nebo velkou krabici, ať to můžete vložit na chvíli tam než zpátky do skříně, tam se to už fakt nevleze.

Roztřídila jsem část oblečení, které je poškozené a které se jakž takž bude hodit někomu, třeba z rodiny nebo jako dar charitě. Bezdomovcům a cigánům, kteří se rádi prohrabují v kontejnerech před barákem to nedám teda!

To samé udělejte ve věcech svých dětí, pokud jsou malé. Pokud jsou starší, nařiďte jim to, partner by si měl taky občas protřídit svou šatní skříň, tolik triček a košil, už v tom nebyl aspoň pět let.

  •  Zkontrolujte spotřební dobu všech potravin a léků, zajisté zjistíte, kolik vaše spíž nebo skříňky toho mají v zásobě, co už nikdy nebudete potřebovat. Vyhodit!
  • Co nepotřebuju, můžu prodat. Z mé zkušenosti, vím co říkám, teda píšu. Milion věcí, které jsem nastřádala, se nehodí, proč jsem to vůbec kupovala? Můžete to hodit na aukci či inzerát, možná to nějaký sběratel či ten kdo vážně potřebuje koupí. Například kočárek po dětech, vanička, na kterou jen práší v koupelně, ošuntělý televizní stolek by potřeboval vyměnit za modernější. Atd.

 

Tak co, už je to lepší, doma to už není tak těsné, viďte?

 

A je po vánočním úklidu

Utírání prachu, vysávání pokojů, čištění vany a WC mísy, praní a žehlení prádla, mytí nádobí, vynášení koše patří do denních až týdenních rituálů každého člena rodiny, nejen ženy. Rozdělte tuto práci všem a to co bylo vyjmenováno výše to už je na vás. Teď by jste se mohla vykoupat vy.

 

Autorka: Leona

 

Koupel 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:)

(yumi buki, 16. 10. 2013 15:10)

mno, jenže u nás uklidíme a zítra to tam je zase. tím myslím kuchyni jinak je to v pohodě ale proto nikoho do kuchyně nikdy nezvu:)